هیچ کشوری به بخش خصوصی واکسن نمی‌فروشد/ می‌خواهند از سهمیه دولت استفاده کنند/ عادلانه نیست که پولدارها در کیش واکسن بزنند

image

هیچ کشوری به بخش خصوصی واکسن نمی‌فروشد/ می‌خواهند از سهمیه دولت استفاده کنند/ عادلانه نیست که پولدارها در کیش واکسن بزنند

عاون وزیر بهداشت با عنوان اینکه هیچ کشوری به بخش خصوصی واکسن نمی‌فروشد، گفت: واردات واکسن خارج از سهمیه دولت، مشکل بخش خصوصی برای واردات واکسن است.

به گزارش کیشوندنیوز، دکتر علیرضا رئیسی معاون وزیر بهداشت در گفتگو با روزنامه همشهری گفت: شرکت‌های تولید‌کننده واکسن، از همان ابتدا به توصیه سازمان جهانی بهداشت، تنها به دولت‌ها واکسن می‌فروشند آن هم به دو دلیل؛ یکی توزیع عادلانه و دوم جلوگیری از ایجاد بازار سیاه و قاچاق واکسن. این موضوع هم تنها به ایران محدود نمی‌شود و جهانی است.

وی افزود: تاکنون ۳۵مجوز برای بخش خصوصی صادر شده تا واکسن وارد کنند، اما دراین مدت تنها حدود ۳۰۰هزار دوز واکسن وارد شده که آن هم در روزهای اخیر اتفاق افتاده است.

رئیسی ادامه داد: این در حالی است که آنها اعلام کردند می‌توانند ۲۰۰میلیون دوز واکسن وارد کنند که محقق نشد.

وی رعایت سه شرط را برای هر وارد کننده واکسن عنوان کرد و افزود: یکی اصالت واکسن، دومی رایگان بودن آن و سوم خارج بودن آن از سهمیه دولت است.

رئیسی گفت: اصالت واکسن، یعنی اینکه تقلبی نباشد و زنجیره سرد برای انتقال آن رعایت شده باشد. قبلا ۲۰۰میلیون دوز واکسن تقلبی در مکزیک کشف شد که بعید نبود این واکسن‌ها به‌دست سودجویان برسد و خرید و فروش شود، تا جایی که این واکسن‌ها وارد ایران هم شد و با ورود پلیس فتا تعدادی از افراد مرتبط دستگیر شدند.

وی بیان داشت: زمانی هم که می‌گوییم شرکت‌های خصوصی از سهمیه دولت استفاده نکنند منظورمان این است که این شرکت‌ها باید مازاد بر سهمیه ایران و خارج از قراردادها، واکسن وارد کنند. در غیراین صورت از سهمیه واکسن دولت کم می‌شود، اما اگر مازاد بر آن سهمیه باشد، ما هم مخالفتی با واردات نداریم.

معاون وزیر بهداشت گفت: بنابراین اینطور نیست که برخی عنوان می‌کنند، ما می‌خواستیم واکسن وارد کنیم، اما نگذاشتند، مثلا می‌گویند شرکتی در کیش قصد واردات واکسن و تزریق رایگان آن را داشته است. اصلا اینطور نیست. ما غیراز این ۳شرط، هیچ شرط دیگری برای واردات واکسن برای بخش خصوصی نداشتیم. اگر می‌خواهند واکسن وارد کنند، بیاورند و رایگان توزیع کنند.

وی افزود: شرط سوم یعنی واردات واکسن خارج از سهمیه دولت، مشکل بخش خصوصی برای واردات واکسن است. اینکه برخی مدعی‌اند امکان ورود سهمیه‌های چند میلیون دوزی داشتند، به همین مسئله برمی‌گردد، اصلا واکسنی به آنها فروخته نشد که بخواهند وارد کنند. هیچ کشوری به بخش خصوصی واکسن نمی‌فروشد.

 دکتر رئیسی در پاسخ به این سوال که اگر همان مجموعه‌ای که قصد واردات واکسن به کیش داشت، واکسن وارد می‌کرد، دیگر شاهد اتفاقاتی که در ارمنستان برای توریست‌های ایرانی افتاد نبودیم، اظهار داشت: بله، اما فکر می‌کنید آن واکسن متعلق به کجا بود؟ بخش خصوصی ارمنستان واکسن وارد نکرده بود، این واکسن‌ها برای دولت ارمنستان بود و چون مردم آن کشور، به دلایلی واکسن نمی‌زدند، این واکسن‌ها برای صنعت گردشگری درنظر گرفته شد.